Racing Results

Saturday 17th December 2016 : Christmas Racing Weekend | Saturday 2016

12:40pm
The Foundation Developments Novices’ Handicap Hurdle (Class 4) (0-120)

Race Results



The Foundation Developments Novices' Handicap Hurdle Race
Saturday 17 December - 12.40 pm
Distance: 2m 7f 118yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Desert Sensation (IRE) 6/1 Sam Twiston-Davies Doom Bar Beach Club
Dr Richard Newland
2nd Ballinure (IRE) 7/1 Barry Geraghty Mrs Mary-Anne Parker
Nicky Henderson
3rd Walt (IRE) 6/1 Noel Fehily Mr Phil Simmonds
Neil Mulholland
4th Wylde Magic (IRE) 5/2f Paul Moloney Mr & Mrs William Rucker
Evan Williams
1:15pm
The GL events Owen Brown Graduation Steeple Chase (Class 2)

Race Results



The Gl Events Owen Brown Graduation Steeple Chase
Saturday 17 December - 1.15 pm
Distance: 2m 5f 8yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Top Notch (FR) 4/5f Daryl Jacob Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede
Nicky Henderson
2nd Sizing Codelco (IRE) 20/1 Tom O'Brien Ann & Alan Potts
Colin Tizzard
3rd Hammersly Lake (FR) 10/3 David Mullins Mr Michael Buckley
Nicky Henderson
4th Caid du Berlais (FR) 9/2 Sam Twiston-Davies Donlon, Doyle, MacDonald & C. Barber
Paul Nicholls
1:50pm
The BGC Partners Handicap Steeple Chase (Class 3) (0-140)

Race Results



The BGC Partners Handicap Steeple Chase
Saturday 17 December - 1.50 pm
Distance: 2m 2f 175yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Poker School (IRE) 8/1 Donagh Meyler Aniol Chandler Medcroft Turner Westwood
Ian Williams
2nd Dusky Lark 9/1 Tom Scudamore Mrs Sara Biggins & Mrs Celia Djivanovic
Colin Tizzard
3rd Dark Flame (IRE) 7/1f Andrew Glassonbury The Encore Partnership III
Richard Rowe
4th Overtown Express (IRE) 9/1 Noel Fehily Mrs Lorna Squire & Mr Richard Metherell
Harry Fry
2:25pm
The JLT Long Walk Hurdle (Class 1) (Grade 1)

Race Results



The Jlt Long Walk Hurdle Race (GRADE 1)
Saturday 17 December - 2.25 pm
Distance: 3m 97yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Unowhatimeanharry 6/5f Barry Geraghty Mr John P. McManus
Harry Fry
2nd Lil Rockerfeller (USA) 8/1 Noel Fehily Davies Smith Govier & Brown
Neil King
3rd Un Temps Pour Tout (IRE) 16/1 Tom Scudamore Professor Caroline Tisdall & Bryan Drew
David Pipe
4th Ptit Zig (FR) 8/1 Sam Twiston-Davies Mr Chris Giles & Mr B Fulton
Paul Nicholls
3:00pm
The Lavazza Jolie Silver Cup Handicap Steeple Chase (Class 1) (Listed)

Race Results



The Lavazza Jolie Silver Cup Handicap Steeple Chase (LISTED RACE)
Saturday 17 December - 3.00 pm
Distance: 2m 7f 180yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Regal Encore (IRE) 20/1 Barry Geraghty Mr John P. McManus
Anthony Honeyball
2nd Minella Daddy (IRE) 9/2f Sean Bowen Roddy Owen & Paul Fullagar
Peter Bowen
3rd Tenor Nivernais (FR) 33/1 Liam Treadwell Boultbee Brooks Ltd
Venetia Williams
4th Another Hero (IRE) 14/1 Richie McLernon Mr John P. McManus
Jonjo O'Neill
3:35pm
The Wessex Youth Trust Handicap Hurdle (Class 1) (Grade 3)

Race Results



The Wessex Youth Trust Handicap Hurdle Race (GRADE 3)
Saturday 17 December - 3.35 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Brain Power (IRE) 12/1 David Mullins Mr Michael Buckley
Nicky Henderson
2nd Consul de Thaix (FR) 6/1 Jeremiah McGrath Mr John P. McManus
Nicky Henderson
3rd Fergall (IRE) 25/1 Kevin Jones Andrew Cocks And Tara Johnson
Seamus Mullins
4th Golden Spear 4/1f Donagh Meyler Newtown Anner Stud Farm
A. J. Martin

Friday 16th December 2016 : Christmas Racing Weekend | Friday 2016

12:45pm
The Winning Post Bookmakers Bristol ‘National Hunt’ Maiden Hurdle (Class 3)

Race Results



The Winning Post Bookmakers Bristol 'National Hunt' Maiden Hurdle Race
Friday 16 December - 12.45 pm
Distance: 2m 5f 141yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Topofthegame (IRE) 15/8f Sam Twiston-Davies Chris Giles
Paul Nicholls
2nd Criq Rock (FR) 9/4 Wayne Hutchinson The Trouble Partnership
Alan King
3rd Alpha Male (FR) 6/1 David Mullins Mr Michael Buckley
Nicky Henderson
4th Lovenormoney (IRE) 16/1 Gavin Sheehan Tim Syder
Warren Greatrex
1:20pm
The Stella Artois Novices’ Limited Handicap Steeple Chase (Class 3) (0-135)

Race Results



The Stella Artois Novices' Limited Handicap Steeple Chase
Friday 16 December - 1.20 pm
Distance: 2m 192yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Red Devil Star (IRE) 6/1 Jack Sherwood Mrs V. Palmer
Suzy Smith
2nd Champagne At Tara 5/1 Aidan Coleman Mr John P. McManus
Jonjo O'Neill
3rd I'dliketheoption (IRE) 4/1f Barry Geraghty Mr John P. McManus
Jonjo O'Neill
4th Mister Spingsprong (IRE) 9/2 Sam Twiston-Davies D Gilbert, M Lawrence, A Bruce
Brian Ellison
1:55pm
The Sky Bet Supreme Trial Novices’ Hurdle (Registered as The Kennel Gate Novices’ Hurdle) (Class 1) (Grade 2)

Race Results



The Sky Bet Supreme Trial Novices' Hurdle Race (Registered As The Kennel Gate ((Class 1 ((GRADE 2 (
Friday 16 December - 1.55 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Capitaine (FR) 9/1 Sam Twiston-Davies Martin Broughton & Friends 2
Paul Nicholls
2nd Captain Forez (FR) 9/2 Harry Skelton Mr J. Hales
Dan Skelton
3rd Keep In Line (GER) 7/2 Wayne Hutchinson Paul & Clare Rooney
Alan King
4th Lough Derg Spirit (IRE) 11/4 Jeremiah McGrath Grech & Parkin
Nicky Henderson
2:30pm
The Mitie Novices’ Steeple Chase (Registered as the Noel Novices’ Steeple Chase) (Class 1) (Grade 2)

Race Results



The Mitie Noel Novices' Steeple Chase (GRADE 2)
Friday 16 December - 2.30 pm
Distance: 2m 5f 8yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Politologue (FR) 10/11f Sam Twiston-Davies Mr J. Hales
Paul Nicholls
2nd Rock The Kasbah (IRE) 15/8 Richard Johnson Mrs Diana L. Whateley
Philip Hobbs
3rd Royal Vacation (IRE) 8/1 Aidan Coleman Mrs Jean R. Bishop
Colin Tizzard
4th Captain Chaos (IRE) 10/1 Harry Skelton Mike and Eileen Newbould
Dan Skelton
3:05pm
The Mitie Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle (Class 3) (0-130)

Race Results



The Mitie Conditional Jockeys' Handicap Hurdle Race
Friday 16 December - 3.05 pm
Distance: 2m 5f 141yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Kalondra (IRE) 7/1 Sean Corby Mr J. Henderson (Co Durham)
Neil Mulholland
2nd Abbreviate (GER) 10/1 Mikey Hamill Mr & Mrs K. R. Ellis
Kim Bailey
3rd City Supreme (IRE) 10/1 Harry Cobden San Siro Six
Anthony Honeyball
4th Fortunate George (IRE) 8/1 Graham Watters The George Inn Racing Syndicate
Emma Lavelle
3:40pm
The Neptune Investment Management Championship Standard Open National Hunt Flat Race (Class 1) (Listed)

Race Results



The Neptune Investment Management Championship Standard Open National Hunt Flat Race (Class 1 ((LISTED RACE (
Friday 16 December - 3.40 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Western Ryder (IRE) 8/1 Gavin Sheehan The Albatross Club
Warren Greatrex
2nd Imperial Eloquence (IRE) 13/2 Conor Shoemark Imperial Racing Partnership
Fergal O'Brien
3rd Bang On Frankie (IRE) 20/1 Aidan Coleman Bradley Partnership
Colin Tizzard
4th Agamemmon (IRE) 10/1 Richard Johnson Mr N T Griffith & H M Haddock
Tom Lacey

Saturday 19th November 2016 : November Racing Weekend & Christmas Fair | Saturday 2016

12:25pm
The Mitie Events & Leisure Novices’ Hurdle Race (Class 2)

Race Results



The Mitie Events & Leisure Novices' Hurdle Race
Saturday 19 November - 12.25 pm
Distance: 2m 5f 141yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Elegant Escape (IRE) 8/1 Tom Scudamore Mr J. P. Romans
Colin Tizzard
2nd Laser Light (IRE) 5/4f Daryl Jacob Mr Simon Munir & Mr Isaac Souede
Alan King
3rd Aloomomo (FR) 11/4 Gavin Sheehan The Large G & T Partnership
Warren Greatrex
4th Coastal Tiep (FR) 5/1 Nick Scholfield Ditcheat Thoroughbreds Coastal Tiep
Paul Nicholls
12:55pm
The BAM Construct UK Novices’ Limited Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)

Race Results



The Bam Construct Uk Steeple Chase (A NOVICES' LIMITED HANDICAP)
Saturday 19 November - 12.55 pm
Distance: 2m 7f 180yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Beware The Bear (IRE) 4/1f Jeremiah McGrath Mr G. B. Barlow
Nicky Henderson
2nd Singlefarmpayment 4/1f A. P. Heskin Mr N T Griffith & H M Haddock
Tom George
3rd Aurillac (FR) 11/2 Nick Scholfield D Mossop, P John & R White
Rebecca Curtis
4th Potters Corner (IRE) 5/1 Paul Moloney Walters Plant, Maule, Davies, Potter
Paul Morgan
1:30pm
The Trisoft Mares’ Handicap Hurdle (0-130) (Class 3)

Race Results



The Trisoft Mares' Handicap Hurdle Race (QUALIFIER FOR THE CHALLENGER MARES' HURDLE SERIES FINAL)
Saturday 19 November - 1.30 pm
Distance: 2m 5f 141yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Lifeboat Mona 3/1f Jack Sherwood Axom LV
Paul Nicholls
2nd Midnight Sapphire 11/2 Andrew Thornton Mr Rod Harding
Victor Dartnall
3rd Loves Destination 10/1 Michael Heard Chris Gordon Racing Club
Chris Gordon
4th Pulling Power 12/1 David Bass Turf Club 2016 & The Real Partnership
Kim Bailey
2:05pm
The Stella Artois 1965 Steeple Chase (Class 1) (Grade 2)

Race Results



The Stella Artois 1965 Steeple Chase (GRADE 2)
Saturday 19 November - 2.05 pm
Distance: 2m 5f 8yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Royal Regatta (IRE) 10/1 Tom O'Brien Mrs Lesley Field & Mrs Eileen Murphy
Philip Hobbs
2nd Kylemore Lough 13/2 Jamie Moore M J McMahon & Denis Gallagher
Kerry Lee
3rd God's Own (IRE) 7/2 A. P. Heskin Crossed Fingers Partnership
Tom George
4th Eduard (IRE) 7/1 Craig Nichol Eddie Melville
Nicky Richards
3:15pm
The Shawbrook Handicap Steeple Chase (Class 2)

Race Results



The Shawbrook Handicap Steeple Chase
Saturday 19 November - 3.15 pm
Distance: 2m 192yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sire de Grugy (FR) 8/1 Jamie Moore The Preston Family & Friends Ltd
Gary Moore
2nd Quite By Chance 4/1 Tom O'Brien T Hamlin,J M Dare,J W Snook,J T Warner
Colin Tizzard
3rd Vaniteux (FR) 7/4f Paul Moloney Mr & Mrs R. Kelvin-Hughes
Nicky Henderson
4th Dresden (IRE) 14/1 James Davies Mr Dan Lloyd
Henry Oliver
3:50pm
The Neptune Investment Management Standard Open National Hunt Flat Race (Class 5)

Race Results



The Shawbrook Handicap Steeple Chase
Saturday 19 November - 3.15 pm
Distance: 2m 192yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sire de Grugy (FR) 8/1 Jamie Moore The Preston Family & Friends Ltd
Gary Moore
2nd Quite By Chance 4/1 Tom O'Brien T Hamlin,J M Dare,J W Snook,J T Warner
Colin Tizzard
3rd Vaniteux (FR) 7/4f Paul Moloney Mr & Mrs R. Kelvin-Hughes
Nicky Henderson
4th Dresden (IRE) 14/1 James Davies Mr Dan Lloyd
Henry Oliver

Friday 18th November 2016 : November Racing Weekend & Christmas Fair | Friday 2016

1:00pm
The Geotech Soil Stabilisation ‘National Hunt’ Maiden Hurdle Race (Class 3)

Race Results



The Geotech Soil Stabilisation 'National Hunt' Maiden Hurdle Race
Friday 18 November - 1.00 pm
Distance: 2m 3f 58yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Kimberlite Candy (IRE) 12/1 Richard Johnson Mr D. F. Desmond
Tom Lacey
2nd Secret Investor 2/1f Sean Bowen Hills of Ledbury (Aga)
Paul Nicholls
3rd One of Us 7/1 Lizzie Kelly Forty Winks Syndicate
Nick Williams
4th Ridgeway Flyer 11/4 Niall Madden Mr A. J. Norman
Harry Fry
1:35pm
The Prince’s Countryside Fund Beginners’ Steeple Chase (Class 3)

Race Results



The Prince's Countryside Fund Beginners' Steeple Chase
Friday 18 November - 1.35 pm
Distance: 2m 2f 175yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Different Gravey (IRE) 1/1f David Bass Mr & Mrs R. Kelvin-Hughes
Nicky Henderson
2nd Brother Tedd 7/2 Richard Johnson Scrase Farms
Philip Hobbs
3rd Hell's Kitchen 3/1 Barry Geraghty Mr John P. McManus
Harry Fry
4th Qualando (FR) 15/2 Sean Bowen Mrs Kathy Stuart
Paul Nicholls
2:10pm
The Olympus Introductory Hurdle (Class 3)

Race Results



The Olympus Introductory Hurdle Race
Friday 18 November - 2.10 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Thomas Campbell 4/5f Barry Geraghty Mrs Van Geest & Mrs Kelvin Hughes
Nicky Henderson
2nd Criq Rock (FR) 11/4 Wayne Hutchinson The Trouble Partnership
Alan King
3rd Resolution Bay 6/1 Richard Johnson Mrs Diana L. Whateley
Philip Hobbs
4th Burst Ya Bubble (IRE) 50/1 Andrew Thornton Mr Mark Adams
Seamus Mullins
2:45pm
The Winkworth Handicap Steeple Chase (0-140) (Class 3)

Race Results



The Winkworth Handicap Steeple Chase
Friday 18 November - 2.45 pm
Distance: 2m 5f 8yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Present Man (IRE) 9/2 Jack Sherwood Woodhouse & Sutton
Paul Nicholls
2nd Go Conquer (IRE) 8/1 Aidan Coleman Paul & Clare Rooney
Jonjo O'Neill
3rd Rothman (FR) 14/1 Leighton Aspell Mrs Kate Digweed
Chris Gordon
4th Fox Appeal (IRE) 5/2f Richard Johnson The Hawk Inn Syndicate 3
Emma Lavelle
3:20pm
The Creativevents Handicap Steeple Chase (0-135) (Class 3)

Race Results



The Creativevents Handicap Steeple Chase
Friday 18 November - 3.20 pm
Distance: 2m 7f 180yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Minella Daddy (IRE) 9/4f Sean Bowen Roddy Owen & Paul Fullagar
Peter Bowen
2nd Tinker Time (IRE) 33/1 Liam Heard Golden Cap
Bob Buckler
3rd Blameitalonmyroots (IRE) 9/1 Leighton Aspell Tim Syder
Oliver Sherwood
4th Mustmeetalady (IRE) 20/1 Aidan Coleman Ms Diane Carr
Jonjo O'Neill
3:55pm
The Canaccord Genuity Handicap Hurdle (0-145) (Class 2)

Race Results



The Canaccord Genuity Handicap Hurdle Race
Friday 18 November - 3.55 pm
Distance: 1m 7f 152yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Eddiemaurice (IRE) 9/2 Aidan Coleman Mr Mel Mathias
John Flint
2nd Favorite Girl (GER) 14/1 Jack Sherwood Mr Terry Pryke
Michael Appleby
3rd Draytonian (IRE) 4/1 Richard Johnson Mrs Diana L. Whateley
Philip Hobbs
4th Le Rocher (FR) 9/2 Tom Scudamore John White & Anne Underhill
Nick Williams

Saturday 15th October 2016 : QIPCO British Champions Day 2016

1:25pm
The QIPCO British Champions Long Distance Cup (Group 2)

Race Results



The Qipco British Champions Long Distance Cup (GROUP 2)
Saturday 15 October - 1.25 pm
Distance: 2m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sheikhzayedroad 11/1 Martin Harley Mr Mohammed Jaber
David Simcock
2nd Quest For More (IRE) 9/1 George Baker H.R.H. Sultan Ahmad Shah
Roger Charlton
3rd Simple Verse (IRE) 6/1 Oisin Murphy QRL/Sheikh Suhaim Al Thani/M Al Kubaisi
Ralph Beckett
4th Order of St George (IRE) 4/6f Ryan Moore L.Williams,MrsJ.Magnier,M.Tabor,D.Smith
Aidan O'Brien
2:00pm
The QIPCO British Champions Sprint Stakes (Group 1)

Race Results



The Qipco British Champions Sprint Stakes (GROUP 1)
Saturday 15 October - 2.00 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st The Tin Man 13/2 Tom Queally Fred Archer Racing - Ormonde
James Fanshawe
2nd Growl 50/1 Graham Lee Dr Marwan Koukash
Richard Fahey
3rd Brando 14/1 Tom Eaves Mrs Angie Bailey
Kevin Ryan
4th Signs of Blessing (IRE) 9/1 Stephane Pasquier I.Corbani/Pandora Racing/A.Mouknass
Francois Rohaut
2:35pm
The QIPCO British Champions Fillies & Mares Stakes (Group 1)

Race Results



The British Champions Fillies & Mares Stakes (GROUP 1)
Saturday 15 October - 2.35 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Journey 4/1 Frankie Dettori Mr George Strawbridge
John Gosden
2nd Speedy Boarding 14/1 Frederik Tylicki Helena Springfield Ltd
James Fanshawe
3rd Queen's Trust 11/1 Andrea Atzeni Cheveley Park Stud
Sir Michael Stoute
4th Pretty Perfect (IRE) 14/1 Seamie Heffernan Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
3:10pm
The Queen Elizabeth II Stakes Sponsored by QIPCO (Group 1)

Race Results



The Qipco Queen Elizabeth II Stakes (GROUP 1)
Saturday 15 October - 3.10 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Minding (IRE) 7/4f Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
2nd Ribchester (IRE) 7/2 William Buick Godolphin
Richard Fahey
3rd Lightning Spear 9/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
David Simcock
4th Awtaad (IRE) 15/2 Chris Hayes Mr Hamdan Al Maktoum
K. Prendergast
3:45pm
The QIPCO Champion Stakes (Group 1)

Race Results



The Qipco Champion Stakes (British Champions Middle Distance) (GROUP 1)
Saturday 15 October - 3.45 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Almanzor (FR) 11/8f C. Soumillon Ecurie Antonio Caro
Jean Claude Rouget
2nd Found (IRE) 5/2 Ryan Moore Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
3rd Jack Hobbs 7/1 William Buick Godolphin & Partners
John Gosden
4th My Dream Boat (IRE) 20/1 Adam Kirby Paul & Clare Rooney
Clive Cox
4:25pm
The Balmoral Handicap (sponsored by QIPCO)

Race Results



The Balmoral Handicap Stakes
Saturday 15 October - 4.25 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Yuften 12/1 Andrea Atzeni Saleh Al Homaizi & Imad Al Sagar
Roger Charlton
2nd Remarkable 12/1 Robert Havlin Cheveley Park Stud
John Gosden
3rd Firmament 7/1 Daniel Tudhope Gallop Racing
David O'Meara
4th Afjaan (IRE) 8/1 Frankie Dettori Al Shaqab Racing
William Haggas

Saturday 8th October 2016 : Autumn Racing Weekend & Ascot Beer Festival | Saturday 2016

2:00pm
The Totepool EBF Stallions Breeding Winners October Stakes

Race Results



The Totepool EBF Stallions Breeding Winners October Stakes (LISTED RACE)
Saturday 1 October - 2.00 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Eternally 11/4f Frankie Dettori Cheveley Park Stud
John Gosden
2nd Robanne 14/1 Graham Gibbons Mrs E. Roberts
William Knight
3rd Battlement 12/1 Jimmy Fortune Mr K. Abdullah
Roger Charlton
4th Yeah Baby Yeah (IRE) 66/1 Tony Hamilton Winterbeck Manor Stud & Sheila Bailey
Gay Kelleway
2:30pm
The Gigaset Cumberland Lodge Stakes

Race Results



The Gigaset Cumberland Lodge Stakes (GROUP 3)
Saturday 1 October - 2.30 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Move Up 5/1 William Buick Godolphin
Saeed bin Suroor
2nd Arab Spring (IRE) 7/2f Jamie Spencer Ballymacoll Stud
Sir Michael Stoute
3rd Kings Fete 4/1 Ted Durcan Mr K. Abdullah
Sir Michael Stoute
4th Western Hymn 9/2 Frankie Dettori RJH Geffen and Rachel Hood
John Gosden
3:05pm
The John Guest Bengough Stakes

Race Results



The John Guest Bengough Stakes (GROUP 3)
Saturday 1 October - 3.05 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Shalaa (IRE) 7/4f Frankie Dettori Al Shaqab Racing
John Gosden
2nd Mehronissa 8/1 Frederik Tylicki Mr Salem Rashid
Ed Vaughan
3rd Raucous 10/1 Jimmy Fortune Highclere Thoroughbred Racing(Melbourne)
William Haggas
4th Don't Touch 5/1 Tony Hamilton Nicholas Wrigley & Kevin Hart
Richard Fahey
3:40pm
The Totescoop6 Challenge Cup (Class 2 Heritage Handicap)

Race Results



The Totescoop6 Challenge Cup (HERITAGE HANDICAP)
Saturday 1 October - 3.40 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Librisa Breeze 11/2f Robert Winston Mr Tony Bloom
Dean Ivory
2nd Firmament 8/1 Daniel Tudhope Gallop Racing
David O'Meara
3rd Squats (IRE) 12/1 Georgia Cox Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum
William Haggas
4th Intisaab 28/1 Shelley Birkett Mr Stuart Graham
David O'Meara
4:15pm
The Ascot & CAMRA 10th Anniversary Rous Stakes (Class 1)(Listed)

Race Results



The Ascot and Camra 10th Anniversary Rous Stakes(LISTED RACE)
Saturday 1 October - 4.15 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Easy Road 9/2 William Buick Stall Easy Road
Ms C. Erichsen
2nd Medicean Man 14/1 Martin Lane Mr Stuart Dobb & Miss Kate Dobb
Jeremy Gask
3rd Mirza 16/1 Martin Harley Mr C. J. Mills
Rae Guest
4th Willytheconqueror (IRE) 8/1 Sam Hitchcott Perspicacious Punters Racing Club
William Muir
4:50pm
McGee Group Joining Jack Handicap Stakes

Race Results



The McGee Group Joining Jack Handicap Stakes
Saturday 1 October - 4.50 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Shamshon (IRE) 5/1f Jamie Spencer Mr Michael Buckley
Jamie Osborne
2nd Dutch Masterpiece 8/1 Hector Crouch Mr R. A. Green
Gary Moore
3rd Distant Past 13/2 Shane Gray Mr J. C. G. Chua
Kevin Ryan
4th My Name Is Rio (IRE) 14/1 Sean Levey Mr K Kirkup & Mrs T Galletley
Michael Dods

Saturday 18th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Chesham Stakes (Listed)

Race Results



The Chesham Stakes (LISTED RACE)
Saturday 18 June - 2.30 pm
Distance: 7f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Churchill (IRE) 8/11f Ryan Moore Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
2nd Isomer (USA) 25/1 Jamie Spencer Mrs Fitri Hay
Andrew Balding
3rd Cunco (IRE) 7/2 Robert Havlin Don Alberto Stable
John Gosden
4th Mr Scaramanga 50/1 Pat Dobbs Chelsea Thoroughbreds - Golden Gun
Richard Hannon
3:05pm
The Wolferton Rated Stakes (Listed)

Race Results



The Wolferton Handicap Stakes (LISTED RACE)
Saturday 18 June - 3.05 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sir Isaac Newton 7/1 Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
2nd Second Wave (IRE) 20/1 Adam Kirby Godolphin
Charlie Appleby
3rd Revolutionist (IRE) 9/1 James McDonald Sheikh Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum
Mark Johnston
4th Arthenus 12/1 Frederik Tylicki A. Coombs & J. W. Rowley
James Fanshawe
3:40pm
The Hardwicke Stakes (Group 2)

Race Results



The Hardwicke Stakes (GROUP 2)
Saturday 18 June - 3.40 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Dartmouth 10/1 Olivier Peslier The Queen
Sir Michael Stoute
2nd Highland Reel (IRE) 6/1 Seamie Heffernan Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3rd Almodovar (IRE) 9/1 George Baker Mr B. E. Nielsen
David Lanigan
4th Mount Logan (IRE) 16/1 Andrea Atzeni Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum
Roger Varian
4:20pm
The Diamond Jubilee Stakes (Group 1)

Race Results



The Diamond Jubilee Stakes (British Champions Series & Global Sprint Challenge) (GROUP 1)
Saturday 18 June - 4.20 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Twilight Son 7/2 Ryan Moore Mr Godfrey Wilson & Cheveley Park Stud
Henry Candy
2nd Gold-Fun (IRE) 7/1 C. Soumillon Mr Sutong Pan
Richard Gibson
3rd Signs of Blessing (IRE) 25/1 Olivier Peslier I.Corbani/Pandora Racing/A.Mouknass
Francois Rohaut
4th Magical Memory (IRE) 3/1f Frankie Dettori Kennet Valley Thoroughbreds I
Charles Hills
5:00pm
The Wokingham Stakes (Heritage Handicap)

Race Results



The Wokingham Stakes (HERITAGE HANDICAP)
Saturday 18 June - 5.00 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Outback Traveller (IRE) 10/1 Martin Harley Lordship Stud & Mrs J Morley
Robert Cowell
2nd Brando 7/1f Tom Eaves Mrs Angie Bailey
Kevin Ryan
3rd Glen Moss (IRE) 25/1 Phillip Makin Mr Ritchie Fiddes
Michael Dods
4th Absolutely So (IRE) 25/1 Oisin Murphy The George Smith Family Partnership
Andrew Balding
5:35pm
The Queen Alexandra Stakes (Conditions)

Race Results



The Queen Alexandra Stakes (CONDITIONS RACE)
Saturday 18 June - 5.35 pm
Distance: 2m 5f 159yrds
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Commissioned (IRE) 12/1 Adam Kirby Nick Bradley Racing Nineteen Partnership
Gordon Elliott
2nd Cayirli (FR) 40/1 Timmy Murphy Mr Stephen Tucker
Seamus Durack
3rd Clondaw Warrior (IRE) 7/2f Ryan Moore Act D Wagg Syndicate
W. P. Mullins
4th Oriental Fox (GER) 7/2f Joe Fanning Mr Markus Graff
Mark Johnston

Friday 17th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Albany Stakes (Group 3)

Race Results



The Albany Stakes (GROUP 3)
Friday 17 June - 2.30 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Brave Anna (USA) 16/1 Seamie Heffernan Mrs E. M. Stockwell
Aidan O'Brien
2nd Bletchley 16/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Ralph Beckett
3rd Queen Kindly 13/2 Jamie Spencer Mr Jaber Abdullah
Richard Fahey
4th Create A Dream (USA) 11/2 Frankie Dettori St. Elias Stables LLC
Wesley A. Ward
3:05pm
The King Edward VII Stakes (Group 2)

Race Results



The King Edward Vii Stakes (GROUP 2)
Friday 17 June - 3.05 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Across The Stars (IRE) 7/1 Frankie Dettori Mr Saeed Suhail
Sir Michael Stoute
2nd Beacon Rock (IRE) 7/2f Ryan Moore Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3rd Muntahaa (IRE) 10/1 Paul Hanagan Mr Hamdan Al Maktoum
John Gosden
4th Housesofparliament (IRE) 16/1 Seamie Heffernan Mr D. Smith, Mrs J. Magnier, Mr M. Tabor
Aidan O'Brien
3:40pm
The Commonwealth Cup (Group 1)

Race Results



The Commonwealth Cup (GROUP 1)
Friday 17 June - 3.40 pm
Distance: 6f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Quiet Reflection 7/4f Dougie Costello Ontoawinner, Strecker & Burke
K. R. Burke
2nd Kachy 14/1 Richard Kingscote Jones Lowe Mound Trowbridge
Tom Dascombe
3rd Washington DC (IRE) 8/1 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th La Rioja 11/1 Oisin Murphy Qatar Racing Limited
Henry Candy
4:20pm
The Coronation Stakes (Group 1)

Race Results



The Coronation Stakes (British Champions Series) (GROUP 1)
Friday 17 June - 4.20 pm
Distance: 1m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Qemah (IRE) 6/1 Gregory Benoist Al Shaqab Racing
Jean Claude Rouget
2nd Nemoralia (USA) 4/1 Olivier Peslier Mr T Allan, Mr J Lovat & Mr C Pigram
Jeremy Noseda
3rd Alice Springs (IRE) 8/1 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
4th Now Or Never (IRE) 16/1 Kieren Fallon Qatar Racing Limited
M. D. O'Callaghan
5:00pm
The Duke of Edinburgh Stakes (Handicap)

Race Results



The Duke Of Edinburgh Stakes (HANDICAP)
Friday 17 June - 5.00 pm
Distance: 1m 4f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Kinema (IRE) 8/1 F. M. Berry The Ashes
Ralph Beckett
2nd Elite Army 9/2f James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
3rd Kings Fete 13/2 Ryan Moore Mr K. Abdullah
Sir Michael Stoute
4th First Sitting 14/1 George Baker Bringloe & Clarke
Chris Wall
5:35pm
The Queen’s Vase (Listed)

Race Results



The Queen's Vase (LISTED RACE)
Friday 17 June - 5.35 pm
Distance: 2m
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Sword Fighter (IRE) 33/1 Colm O'Donoghue Mr M. Tabor, D. Smith & Mrs John Magnier
Aidan O'Brien
2nd Harbour Law 8/1 George Baker Mrs Jackie Cornwell
Laura Mongan
3rd Twilight Payment (IRE) 20/1 Kevin Manning Godolphin
J. S. Bolger
4th Landofhopeandglory (IRE) 10/3f Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien

Thursday 16th June 2016 : Royal Ascot

2:30pm
The Norfolk Stakes (Group 2)

Race Results



The Norfolk Stakes (GROUP 2)
Thursday 16 June - 2.30 pm
Distance: 5f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Prince of Lir (IRE) 8/1 Luke Morris The Cool Silk Partnership
Robert Cowell
2nd The Last Lion (IRE) 20/1 Joe Fanning John Brown & Megan Dennis
Mark Johnston
3rd Silver Line (IRE) 7/2 James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
4th Peace Envoy (FR) 9/2 Ryan Moore Mrs John Magnier,Mr M.Tabor & Mr D.Smith
Aidan O'Brien
3:05pm
The Tercentenary Stakes (Group 3)

Race Results



The Tercentenary Stakes (Formerly The Hampton Court Stakes) (GROUP 3)
Thursday 16 June - 3.05 pm
Distance: 1m 2f
 
  Horse SP Jockey Owner/Trainer
1st Hawkbill (USA) 11/2 William Buick Godolphin
Charlie Appleby
2nd Prize Money 4/1f James Doyle Godolphin
Saeed bin Suroor
3rd Long Island Sound (USA) 9/2 Ryan Moore D Smith/Mrs Magnier/M Tabor/Joseph Allen
Aidan O'Brien
4th Steel of Madrid (IRE) 12/1 Pat Dobbs Mr Michael Pescod
Richard Hannon

Pages